Vsaka stvar ima svoje slabosti in prednosti. ŠOU se je pač odločil, da izpostavi LE slabosti malega dela. Ampak malo delo ni tako hudo, kot so ga predstavljali.
Ure so omejene na leto, ne na teden. Če bi človek delal vsak dan v letu, bi lahko delal le 14 ur na teden. Ampak nihče ne dela vsak teden, celo redno zaposleni imajo dopust. Študentje in dijaki pa imajo predavanja, vaje, teste in izpite in nikakor ne morejo delati polnega delavnega urnika. Kdo pa ima čas delati od 9ih do 5ih vsak dan? Tisti, ki dejansko študiramo, že ne. Za delo med vikendom je 14 ur ponavadi dovolj - in ker tako najbrž ne bi delal čisto vsak vikend, se še nekaj ur nabere. Zakon o malem delu bo torej ustavil le tiste, ki imajo status študenta le zato, da lahko delajo prek napotnic in jim ni treba plačevati davka.
Poleg tega bo zakon o malem delu omogočal zaposlitev ne le študentom ampak tudi diplomantom, ki še nimajo redne zaposlitve. Delo se bo z malim delom dejansko štelo k delovni dobi in posledično k delovnim izkušnjam - tako bo lažje dobiti redno zaposlitev, kjer so delovne izkušnje ponavadi med strožjimi pogoji. Edina slabost, ki jo vidim tu, je to, da se bo morda nekaj delodajalcev odločalo, da delavcev ne bodo redno zaposlovali ampak bodo skušali zaposlovati le male delavce. Ampak dvomim, da bodo ljudje na takšne pogoje pristali in bodo v takem primeru pač poiskali drugo službo - ne bodo pa potrebne demonstracije, vsaj ne na državni ravni, da bi se kaj spreminjalo, ker bo šlo za stvar osebnega dogovora.
Vem, da omejitev ur prinese omejitev zaslužka. Ampak za zadovoljenje življenjskih potreb (prebivališče, hrana (ja, boni bodo ostali tudi če bo malo delo), javni prevoz), bi moralo še vedno biti dovolj - sicer pa se da, v primeru revnejših družin, zaprositi za finančno podporo države ali pa recimo za kadrovsko štipendijo (te trenutno sploh niso dovolj izkoriščene, ker naj bi bilo menda ogromno teh ponudnikov nekje iz prekmurja nekod in ljudem pač ni do selitve). Res pa ne boš mogel že zdaj začeti šparati za avto.
Zakon o malem delu naj bi spodbudil ljudi, da čimprej dokončajo fakulteto in si poiščejo ustrezno zaposlitev. Dokler se ljudje vpisujejo v neke banana fakultete samo zato, da lahko koristijo status in nabirajo denar tačas, ko bi morali v resnici študirati, bo študentsko delo v slabi luči, kljub temu, da ima tudi to svoje prednosti.
In ko smo že pri slabi luči. Mene ni sram, da sem študent, kot zdaj vsi razglašajo okoli. Tačas, ko so potekale demonstracije sem bil na faksu in sem imel predavanja. Tiste naj bo sram, ki so se napili in metali kamnite kocke in jajca v parlament. Za njihove grehe ne bodo plačali sami ampak bodo plačali vsi naši starši, ker se je ŠOU "distanciral" od izgredov. Toliko o tem, kako pripravljen je ŠOU prevzeti odgovornost za lastna dejanja. Če nabereš množico (ki se povečini sploh ni pozanimala o tem, kako naj bi malo delo dejansko izgledalo) in jih začneš ščuvati, da jih država je**, da je malo delo pi******* in da smo sploh vsi v ku*** ter da, kar je bilo sploh grozljivo,
malo delo osvobaja, potem si odgovoren za jezo te množice in za vse posledice njihove jeze.
Pravice so nekaj, kar obstaja samo v civilizirani družbi. Če se ljudje ne znajo obnašati civilizirano, potem nimajo kaj zahtevati nekakšnih pravic.
Rant over.